Terheléses gyaloglás - alapvető útmutató a terepen, szabadban gyalogláshoz, amikor terhet, hátizsákot cipelsz és a körülmények is nehezebbek. Hogyan készülj fel, mire figyelj indulás előtt, mire a túra alatt?
Add a commentA hátizsákolás, a hátizsákkal végzett terhelés (túra,, mászás, menetelés, katonai és edzésjellegű terhelések) felvetik azt a kérdést, hogyan lehet a legjobban fejlődni, a legnagyobb teljesítménynövekedést elérni, anélkül, hogy fizikai vagy mentális sérülés érné a sportolót. Több tanulmány is született a témában, elsősorban katonai és expedíciós témakörökben. Azonban a „rucking”, a hátizsákolás egyre népszerűbb sport, így a „hétköznapi” körülmények között sem érdektelen a hatása, a felkészülési lehetőségek bővítése, színesítése. Várhatóan ebben a témában is lesznek versenyek, tömegsport rendezvények.
Alapvető kérdés: hogyan fejleszthető a sportoló teljesítménye 10 km-es gyors menetben, amely részben erős gyaloglás, részben futás, miközben testsúlyához képest nagy súlyt hordoz. Az előírt súly férfiaknál 30-35 TS, nőknél 25-30 TS (TS: testsúly %).
Add a commentMinden ember cipel, hord súlyokat. A hétköznapokban iskolatáskát, laptopot, sportfelszerelést, bevásárlást, mindenféle hétköznapi holmikat, de a szülők is egy bizonyos ideig hordozzák a gyermeküket. A munkában szerszámokat, terheket, a katonák a felszerelést, a sportolók az eszközeiket. Emberi felépítésünk hihetetlenül rugalmas és szívós, de a körülmények kedvezőtlen hatásai észrevétlenül összeadódhatnak és elronthatják azt, ami alapvetően jól működött és egyszer csak azt vesszük észre, hogy mindenféle fájdalmaink vannak olyan helyeken, amelyeket meg sem erőltettünk és nem is sérült meg.
Tanulmányom a körülmények negatív hatásairól, a megelőzésről, az utólagos megoldásokról és arról szól, hogy mégis miért jó az, ha nem abbahagyjuk a súlyok cipelését, hanem felfedezzük és kihasználjuk az előnyeit.
Add a commentA terepedzések minden futó és sportoló számára előnyt és fejlődést jelentenek, amelyet a téli, alapozó időszakban lehet a legjobban megszerezni. Ebben a cikkben áttekintjük a legfontosabb tudnivalókat, amelyek a futómozgás fejlesztéséhez szükségesek, miközben más tulajdonságaink is csiszolódnak, épülnek.
Add a commentHátizsákolás, hátizsákos túrázás másképpen
A hátizsák áldás vagy átok? Mikor és miért nehéz, miért tűnik szükséges rossznak? Hogyan lehet ezen változtatni? Hogyan lehet a nehézségeket a lehető legjobban felhasználni az egészség, az edzettség megőrzéséhez, sőt akár a növeléséhez?
Hogyan lehet egy széles nehézségi skálával rendelkező edzést a mindennapok részévé tenni, akár regenerációs, akár verseny célokkal, miközben szórakoztató és élményszerű is marad?
Add a commentEdzőként és sportolóként is nagy kíváncsisággal és várakozással vettem részt a 2021. évi Elite Challenge (“EC”) extrém erőpróbán. A személyes tapasztalataimat, élményeimet korábban megírtam (a weben és a Sportime magazin 2021/5 számában), most a szakmai kérdéseket szeretném végig venni: hogyan reagál a szervezet egy ilyen helyzetben, hogyan reagál az emberi elme az ilyen helyzetekre, milyen meglepő következtetések és tapasztalatok gyűltek össze ezalatt a 120 óra alatt?
Add a commentA hideg, szélsőséges időben való túrázás, természetjárás általában kevés embernek tetszik, a legtöbben a nehézségeket, a problémákat látják benne és inkább kerülik. Pedig nagyon sok szépség és élmény vár azokra, akik mégis elindulnak ilyen időben. Az egyik legfontosabb tapasztalat – amiben eddig mindenki egyöntetűen megegyezett – az, hogy minél nehezebb egy túra, amikor részt veszel benne, annál izgalmasabb és emlékezetesebb később, amikor “az unokáknak is mesélni fogod”.
Add a comment- 21 hasznos tanács a terepsportokhoz - terepfutás, akadályfutás, OCR, Spartan, tereptriatlon, természetjárás
- Az uszodavíz 30 másodperc alatt inaktiválja a Covid-19 vírust
- A sár metafizikája – sport, mozgás, edzés a sárban
- Hogyan készüljünk jól a maratonra - akár 50 év felett is? Tommy Hughes és Tóth Viktor tanácsai
- Hátizsákolás edzések, feladatok