Már vagy 5 éve futottam rendszeresen, amikor öcsém, Balázs meglepett az 50-ik születésnapomon azzal, hogy benevezett kettőnket a Párizs Maratonra. Terepfutóként igencsak megilletődtem, akkoriban 15 km volt a leghosszabb táv, mit saját örömömre lefutottam, versenyen még nem is vettem részt. A kitűzött dátum 2020 április volt, amit a COVID persze elmosott. Majd a módosított dátumot is…
Sok anyagot elolvastam, igyekeztem a standard edzésterveket magamra szabni, de mivel sérülések is nehezítették a felkészülést, úgy döntöttem, harmadszorra edzővel fogok készülni. Mivel nem volt személyes ismerősöm, interneten nézegettem edzők honlapját így találtam Viktorra. Szimpatikus volt, hogy szintén terepfutó, valamint kiderült, hogy az erősítésben és a táplálkozásban is fogok tudni segítséget kapni.
Személyes találkozásunkra izgatottan, kissé szorongva mentem, nem vagyok igazándiból sportos, inkább csak szeretek a természetben futni. Viktor jelenléte nagyon megnyugtató volt, értő figyelemmel hallgatott meg, majd a mozgásom, futótechnikám mérte fel. Megmutatta azokat a gyakorlatokat, amelyeket javasolt nekem (futóiskola, erősítések). Ezek alapján ellátott néhány alapvető tanáccsal, én pedig úgy döntöttem, hogy dolgozzunk együtt.
Először kaptam egy személyre szabott iránymutatást, mire kell figyelnem, hogyan kell táplálkoznom, mely izmokat kell különösen erősítenem, stb. A közös munka módja alkalmazkodott az időbeosztásomhoz, a heti edzésterveket egy online táblázatban kaptam meg, melyben szerepelt napi bontásban, hány percet kell futnom, milyen intenzitással, és milyen egyéb gyakorlatokat végezzek.
Voltak napok, amikor core edzés volt előírva, ehhez az összes erősítő gyakorlatról kaptam egy nagyon részletes, rajzos dokumentumot, melyben szerepeltek a főbb alapelvek, légzőgyakorlatok, étkezési tanácsok, nyújtás, stb stb. Minden benne volt, ami csak fontos. A közös dokumentumban pedig „megbeszéltük” az edzések eredményeit. Ha jól mentek a dolgok, együtt örültünk, ha pedig valami gondom volt, kaptam bátorítást, jótanácsot.
Két ponton fejlődtem nagyon sokat, az egyik a törzs erősítés, melyre nagyon szükségem is volt, magamtól nehezen szántam rá az időt, hiába olvastam a fontosságáról korábban is. A másik pedig a pulzus kontroll volt, ugyanis nagyon hamar felment a pulzusom, egyedül ezzel nem tudtam mit kezdeni, ezért inkább nem is mértem. Viktor ragaszkodott hozzá, hogy ezt is beépítsük az edzéstervbe és mindig megadta, hogy milyen pulzustartományban kell egy edzést végeznem.
Bevallom az elején ez elég idegesítő volt, szinte sétálásból indítottunk, de a sok alacsonyintenzitású futás végül nagyon sokat javított.
A közös munka eredményeként sérülés nélkül csináltam végig a felkészülést és 2021. október 17-én szintidőn belül teljesítettem a Párizs Maratont, élveztem minden percét (na jó, 38 km-nél volt egy kis kedv vesztés). Úgy futottam be, hogy örömömben hol sírtam, hol nevettem.
Nagyon sokat tanultam Viktortól és hálás vagyok a támogatásáért.
Révay Réka
Bővebb információ a weboldalon olvasható.