Túrák, kalandok a világ minden táján, rengeteg terepkilométer után első kézből tudom mennyire fontos gondoskodni a cipőről, bakancsról. Ahol és amikor gyalog járunk sokat, ott a láb és a lábbeli ápolása, a felszerelés karbantartása kiemelten fontos feladat. Már-már rutin. Ismerd meg a cipő és bakancs gyors szárításának legjobb módjait! De még a legjobb cipők, bakancsok sem tartanak örökké, és megfelelő gondozásuk segíthet meghosszabbítani élettartamukat, valamint javítani a kényelmét, a mobilitást és a biztonságot. Egyik leggyakoribb kérdés a nedves cipő szárításával kapcsolatos. Szerencsére ez általában nem túl bonyolult - csak figyelned kell rá! Íme, a javaslatom, ha a cipőd nedves, vizes lesz.
1. lépés: tisztítsd meg a sárt, a sót és a maró anyagokat a cipőről
A nedves vagy téli környezetben cipőnket sós víz és egyéb maró anyagok érhetik (bizonyos típusú talajok vizesen erősen károsítják a cipőt), amelyek a bőr gyors károsodását okozhatják. Hasonlóképpen a bozótban a cipődet gyakran szennyeződés boríthatja, ami idővel befolyásolja a cipő rugalmasságát és tartósságát. Amíg a cipőd még nedves, alaposan tisztítsd meg, hogy elkerüld a cipő anyagainak hosszú távú károsodását. Minden használat után öblítsd le a cipőt friss vízzel, szivaccsal mosd le, mielőtt alaposan megszárítanád. Az nem probléma, ha ez egy kicsit nedvesebbé teszi őket, tisztán gyorsabban és jobban száradnak!
A frissen koszos cipőket könnyű tisztítani, ha már rászáradt, sokkal nehezebb és akkor már jobban károsít maga a tisztítás is!
Egy másik trükk: hogy meleg (langyos) víz és ecet (legjobb az almaecet) keverékével tisztítsd meg cipődet, mivel ez segíthet eltávolítani a makacs foltokat és szagokat anélkül, hogy károsítaná a bőrt. A túl erős ecet koncentrációt azonban kerülni kell vagy nagyon gyorsan kell leöblíteni!
2. lépés: a cipő gyors szárítása
Akár aktív túrázó, akár terepfutó, akár hétvégi túrázó vagy vadász vagy, a bakancsod vizes és koszos lesz az esetek nagyobb részében (ha jól túrázol, akkor biztosan ...). A cipők folyamatosan ki vannak téve nedvességnek, sárnak, víznek, esőnek és jó esetben hónak.
Fontos, hogy minden használat után alaposan szárítsd meg a cipődet, mivel a nyirkos és párás környezet melegágy a baktériumok és a penész számára. Ráadásul a nedves cipők könnyeben törik fel a lábadat, és fájdalmassá teszik a terepen eltöltött időt.
A bakancs gyors szárításának négy leggyakoribb módja van. Ezek magukban foglalják a papír/törölköző/rongy vagy zokni segédeszközként történő használatát, a levegőn történő szárítást, esetleg ventilátorral vagy fűtéssel.
Első és legegyszerűbb a cipő kézi szárítása (más néven "törölköző vagy zokni módszer")
A törölköző segítségével felitathatod a felesleges nedvességet a cipő belsejéből felgyorsítva a száradási folyamatot. Természetesen itt bármilyen jó nedvszívó anyag a segítséged lehet: papír, zokni, póló...
Így csináld:
- Töltsd be a papírt/törülközőt/rongyot a cipő belsejébe úgy, hogy az befedje az egész talpbetétet, és elérje a cipő első részét is.
- Nyomjad, mozgasd ezeket hogy felszívják a nedvességet a cipő belsejéből.
- Vedd ki a papírt/törülközőt/rongyot a cipőből és cseréld ki szárazra.
Alternatív megoldásként használhatsz száraz zoknit (de lehet, hogy több kell belőle), vedd fel, és lépjél a nedves cipőbe. Nyomd lefelé és mozgasd körbe a lábfejedet, hogy a zokni felszívja a nedvességet, és ismételd meg ezt egy új száraz zoknival, ameddig már nem tud nedvességet felszívni.
Távolítsd el a fűzőket és a talpbetéteket
Miután a nedvesség nagy részét felitattad, el kell távolítanod a mozgatható részeket, hogy a cipő minél nagyobb felületen száradhasson.
- Távolítsd el a fűzőket, és külön szárítsd meg; ez lehetővé teszi a cipő szélesebb nyitását is.
- Távolítsd el a talpbetéteket, és hagyd külön száradni őket; így a talpbetét és a cipő belseje is gyorsabban szárad.
3. lépés: szárítás levegőn, tűzőn, cipőfűtővel
Jó időben, fűtött helyen is jó, ha a meleg, száraz levegő áramlása is segíti a száradást. Ez a legegyszerűbb megoldás. A videóban erről is beszélek.
Tábori körülmények között a tűz jó megoldás, de van pár fontos részlet, amire figyelned kell:
- a nedves cipő gyorsan szárad a tűz közelében, de ha már majdnem száraz, akkor a nagy hő károsítja - ezért vagy ne rakd túl közel a tűzhöz vagy nagyon figyeljél és amikor már kezd száradni, tedd távolabb.
- a tűzben felmelegített kövekkel töltsd meg a cipőt, nagyon gyorsan lehet így szárítani, de a túl forró kövek tönkre tehetik a lábbelit - ezért semmiképpen ne izzó köveket használj és mindenképpen csomagold be őket valamilyen rongyba, törölközőbe. Azt vedd figyelembe, hogy a gyapjú, a merinó, egyes műszálak érzékenyek a magasabb hőmérsékletre!
- a parázs is jó szárító. Fedd be földdel vékonyan amikor már nem kell a tűz és arra ráteheted a cipődet. Előtte ellenőrizzed, hogy nem túl forró-e!
A légszárítás a leggyakoribb lehetőség, de az elektromos cipőszárító használata a leghatékonyabb. Vannak elektromos szárítók, sőt ventilátorosak is - de azokhoz vagy hálózati áram kell vagy olyan powerbank, ami elég nagy kapacitású. Találkoztam már olyan kis fémeszközzel, amelybe parazsat lehet tölteni és a cipőbe téve nagyon gyorsan szárítja azt - ez persze a köves megoldás kifinomultabb verziója, amit ugyanakkor cipelni kell, helyet foglal... De ez az eszköz nem túl gyakori.
Amikor nincsen lehetőség tűzrakásra, nincsen áramos szárító, akkor a első két lépés után marad a vészhelyzeti megoldás: a bivakzsákba vagy akár a hálózsákba is teheted a cipőt száradni. Vészhelyzeti megoldásként ezt mindenképpen javaslom, de az biztos, hogy nehezebben tudsz majd aludni, főleg, ha nem elegendően nagy a zsákod. Ugyanakkor az így akár csak kismértékben szárított cipő is nagyságrendekkel jobb az indulásnál!
Extra lehetőség, ha találsz száraz füvet, mohát (nedves környezetben ennek kicsi az esélye, de mindig érdemes körbenézni!), akkor azokkal kitömve a cipőt szintén sokat segíthetsz a másnap reggeli komforton!
A cipő vízhatlanítása, kezelése, ápolása
A cipők, bakancsok vízszigetelése kulcsfontosságú annak biztosításához, hogy a lábad száraz maradjon nedves és hideg környezetben is. A nedves láb hólyagokhoz, gombához és egyéb lábproblémákhoz vezethet, amelyek veszélyeztethetik a a túrát, az egészségedet.
A legkönnyebben a spray vízszigetelő termékek használhatóak, ezzel könnyen megvédheted cipődet a víz által okozott károktól, megóvhatod a bőrt a sérülésektől, és meghosszabbíthatod az élettartamát. Ugyanakkor ezek nem annyira tartós védelmet nyújtanak és a bőrnek sem annyira jók hosszútávon. Én a viaszos krémeket szeretem, amelyek kicsit macerásabbak, de hosszabb ideig tart a hatásuk és a bőrt is jobban ápolják. A videóban erről is beszélek.
Mindig figyelembe kell venned az adott cipő ápolásának előírásait is: vannak olyan membránok, amelyek nem viselnek el bizonyos ápoló anyagokat és vannak olyan vízhatlanító szerek, amelyek károsítanak bizonyos cipőket!
Milyen gyakran érdemes a túracipőt, bakancsot vízállóvá tenni? Általános irányelvként érdemes legalább néhány havonta egyszer vagy nedves vagy sáros körülmények közötti többszöri használat után vízhatlanná tenni. Mindig tiszta és száraz cipőt kezelj így! Kivéve ha szélsőséges körülmények között vagy és muszáj...
Ha azonban észreveszed, hogy a cipőd már nem olyan hatékonyan taszítja a vizet, mint korábban, akkor előfordulhat, hogy gyakrabban kell vízhatlanítanod.
A repedés és a kiszáradás megelőzése
Forró, poros, sziklás környezetben cipődet olyan hatások érik, amelyek miatt gyorsan kiszáradhat és megrepedhet. Ennek megelőzése érdekében tartsd tisztán cipődet! Néha bőrkondícionálót is használhatsz, hogy rugalmas maradjon. Jó szokás, ha rendszeresen leporolod a cipőt, nehogy homok és por gyűljön fel benne, amely a varrások kis réseiben megbújva elrágja a cérnát, és vízszigetelő spray-vel is óvhatod ekkor is a piszoktól.
A cipő kellemetlen szaga ellen...
A cipő szagának megelőzése elengedhetetlen a cipő higiéniájának és hosszú élettartamának megőrzéséhez. Az egyik legjobb módja annak, hogy megakadályozd a cipők szagának az erősödését, ha hagyod rendszeresen kiszellőzni és mindig azonnal megszárítod.
- Amilyen gyakran csak lehetséges, távolítsd el a talpbetétet, és hagyd külön megszáradni.
- Viselj nedvességelvezető zoknit, amely megakadályozza a verejték felhalmozódását.
- Ha a csizmád szagos, szórj bele (óvatosan) szódabikarbónát vagy aktív szenet, és hagyd állni egy éjszakán át. A talpbetét alá illetve a talpbetétre. Használat előtt azonban a felesleget érdemes kiszórni!
Van még cipőillatosító és cipődezodor, de a legtöbbünket azért az erdőben, a terepen ennyire nem zavar a kellemetlen szag.
Végszó
A bakancsok, cipők gondozása elengedhetetlen minden szabadtéri sportoló, túrázó számára. Ha előtérbe helyezed a megfelelő tisztítást, vízszigetelést és kondicionálást, akkor biztosíthatod, hogy cipőd megfelelő védelmet nyújtson bármilyen túrához vagy kalandhoz.
Ha gondoskodsz a cipődről, a cipőd gondoskodni fog a lábadról.
Források, hivatkozások
A túra és sport zokni viselés kérdései, problémái és azok megoldása 1. rész
Váratlan helyzetek a terepen, szélsőséges időjárás, szabadban alvás - tippek, tanácsok (2. rész)
Kirtley, Paul. "10 Bushcraft & Survival Skills To Try This Winter." (2014).
Henderson, Bob, and Tom G. Potter. "Outdoor Adventure Education in Canada: Seeking the Country Way In." Canadian Journal of Environmental Education 6 (2001): 225-242.