"A vegán sportoló" - nemcsak vegánoknak, nemcsak sportolóknak az egyik legfontosabb, amit azonnal tudni érdemes: a könyv nem akar eladni sem terméket, sem módszert! A könyv arra szeretne példát mutatni, hogyan lehetsz egészségesebb, eredményesebb, hatékonyabb! Akár azzal, hogy NEM VESZEL meg bizonyos dolgokat!
Az én saját idén éppen negyed évszázados tapasztalatommal csak megerősíteni tudom, amit a könyvben szereplő világbajnokok, Guinness rekorderek és különleges eredményeket elérő sportolók bizonyítanak: így is lehet! És ha nemcsak a magad céljai, érdekei fontosak, akkor így még jobban lehet a jelenben a jövőért tenni.
A könyv számos híres és kevésbé ismert, de kiemelkedően eredményes sportoló segítségével mutat be egy olyan életmódot, amely kevesebb fogyasztással, tudatosabb élettel, és hatékonyabb edzésekkel jár mindazoknak, akik követik ezeket az útmutatásokat.
Három alapvető félreértés kíséri a vegánságot, ezeket szeretném pár szóban tisztázni, de a könyvet elolvasva ezekről részletesebb válaszokat is talál az Olvasó.
- “a vegán mindenféle műkajákat eszik”
- “a vegán gyenge és erőtlen”
- “a vegán életmód sokkal drágább”
- Nem. A vegán nem kell, hogy egyen mindenféle műkajákat ez egyáltalán nem tartozik az életmódhoz! Természetesen az üzlet arról szól, hogy adjunk el minél többet, akkor is ha az rossz vagy felesleges. Ha el lehet adni, akkor az üzlet megy. Ezt azonban minden ember megtapasztalja, nemcsak a vegánok.
- Nem. Lehet rosszul folytatni a vegán életmódot, ahogyan bármelyik másikat is. A vegán sportoló tudatosan figyel a körülötte lévő világra, az emberekre és önmagára is! A tudatos figyeléssel pedig folyamatosan fejlődik, javul. Vegánok között vannak erőemelők, MMA harcosok, hosszútávfutók, sprinterek, extrém sportolók. Nem gyengék, nem erőtlenek. Én magam 1999 óta vagyok vegán, de még ma is képes vagyok olyan erőpróbákat teljesíteni, amelyet a résztvevők nagy hányada felad. Pedig fiatalabbak, mindenevők.
- Nem. Mint minden életmódot lehet drágán is élni. De nem kell. Semmi nem ad okot arra, hogy drága “vegán” ételeket fogyasszon valaki. Csak a divat, a megszokás, a tudatosság hiánya.
A könyvben a nyilatkozó sportolók recepteket, edzésmódszereket és bevásárlási, ételkészítési, életmód szokásaikat is megosztják az olvasóval!
Érdekel hogyan csinálja ezt
- világbajnok ökölvívó (Yuri Foreman)
- egy világcsúcstartó úszó (Rip Esselstyn)
- egy olimpikon műkorcsolyázó (Megan Duhamel)
- egy több Guinness rekordot tartó ultrafutó (Fiona Oakes)
- … nem beszélve a vegánok között “közismert” vegán sportolókról, Scott Jurek ultramaraton rekorderről, Brendan Brezier számos Ironman győzteséről, Sonya Looney 24 órás MTB világbajnokról, Lewis Hamilton Forma-1 pilótáról vagy Nate Diazról, egy olyan MMA bajnokról, aki még Connor McGregort is le tudta győzni?
Az Ironman / triatlon legendája Dave Scott vegánként (is) ért el sikereket, de ma azt mondja, hogy “A múltamban kipróbáltam a vegán étrendet és nagy sikereket értem el. Ma úgy érzem hiba volt, a siker nem jelenti azt, hogy helyes volt az étrendem. A vegán étrend nem az optimális pálya egy sportoló számára” (2020). Ennek ellenére írt vegán szakácskönyvet és tart vegán felkészítést sportolóknak.
A könyvben nyilatkozó sportolók nem rejtik véka alá, hogy el lehet követni hibákat, elmesélik, hogy ők hogyan és mikor tévedtek. De azt is, hogy mi volt a megoldás!
Akár a napi bevásárlólistákkal, akár különböző tippek, trükkök segítségével, akár a receptekkel segít a könyv abban, hogy teljesen személyre szabhasd az étrendedet, a félkészülésedet. A példák többsége inspiráló és elgondolkodtató, ezért is érdekes olvasmány, ha nem vagy, sőt nem is akarsz vegán lenni, de fontosnak tartod az egészségedet és az eredményes sportolásodat, felkészülésedet.
A tartalomjegyzék alapján rögtön képet kaphatsz a könyvről, hiszen végigmegy a fontos kérdéseken (fehérjék, vitaminok, nyomelemek, zsírok, szénhidrátok), de olvashatsz a pihenésről, a regenerációról, arról hogy a vegán életmód melyiket milyen mértékben változtatja meg, melyiket hogyan segíti. Az első oldalak röviden - és elég töményen - összefoglalják a vegánsággal kapcsolatos “napi” tudnivalókat, híreket, hírességeket, de a hamar rátérhetsz a lényeges és sokkal személyesebb részekre. Javaslom, hogy ennek ellenére olvasd el az elejét is, hogy jobban ráhangolódj a könyv valódi üzenetére, gondolataira.
Én 1999 óta követem a vegán életmódot és szemléletet (hiszen a vegánság nemcsak az étkezésről szól!), rengeteg tapasztalatot gyűjtöttem a különböző versenyekre vagy extrém erőpróbákra felkészülés közben. A könyvet olvasva azonban még nekem is jutott újdonság, amivel színesebbé tehetem a saját tapasztalataimat. 2025-ben - tehát negyed század növényi étrend után - ismét elindulok hazai és nemzetközi versenyeken, már most elkezdtem a felkészülést és számomra ebben is pont időben jött a könyv megjelenése.
"A vegán sportoló" nem szakmai könyv abban az értelemben, hogy nincsen tele tudományos eredményekkel, idézetekkel, statisztikákkal és ábrákkal. Ugyanakkor olvasmányos, érdekes és életszerű minden oldala, amiből úgy tanulhatsz, hogy közben pihensz, kikapcsolódsz. Biztosan lesznek olyan tapasztalatok, amelyek meglepőek - ezekről én is sokat tudnék mesélni -, de sportolóként, sportáganként annyi élmény és kaland kerül eléd, hogy nem győzől majd válogati a jobbnál jobb ötletek között.
A könyv egyik szerzője Robert Cheeke 1995 óta vegán. Akkor 54 kg volt (“vasággyal együtt”), vékony, szinte beteges fiatalember. Akkor választotta a vegán életmódot, mert másképpen szeretett volna önmagához és a világhoz viszonyulni. Olyan jól sikerült neki, hogy nemcsak a vegán sport sikeres képviselője lett, hanem eredményes testépítő is.
Edzéskeről, életmódról bővebb információ a weboldalon olvasható.